BMW'nin ilk "micro" otomobili. Çoğu internet sitesinde olağanüstü otomobiller listesi adı altında bulabileceğiniz bir minik otomobil olan BMW Isetta 1953 yılında dönemin ilgi çeken arabalarından biri olmuştur.Isetta, Dünyanın en başarılı küçük otomobillerinden biridir. Ikinci dünya savaşı sonrası gerek maliyeti gerek yakın mesafe arası ulaşımı kolaylaştırması ekonomik olması adına üretilmiş, çok farklı bir ön kapı anlayışına sahip olan şeker araba. Ayrıca çekirdek bir aile sığabiliyor bu arabaya. En azından o dönem afişlerinde o yönde görsel materyal mevcut. Bununla beraber ‘’ bubble car ‘’ modellemesinin ilk örneği olması kendinden sonra üretilen mini arabalara da bu adın takılmasını sağlamıştır. Bir micro car olarak vw beetle, mini cooper, fiat 500 ya da citroen 2cv gibi akıllarda kalmasa da bir mühendislik harikasıdır. Yukarıda sayılan retro otomobiller gibi tekrar üretilme şansını ise bulamamıştır. İlginç ve gülünç bir otomobil olan ancak bir dönemin kurtarıcısı ve BMW firmasının geleceğinin devamını sağlayan bir otomobil rolü üstlendiğini biliyor muydunuz? Üretilmesi zorunlu olan bu minik otomobilin karşı karşıya kaldığı bu zorunluluğun perde arkasında neler varmış birlikte inceleyelim.

9F33Dc0Ed23B5464E35Facd188E2F800

BMW Isetta Tasarımı İtalyanlara Ait

1953 yılında üretimi gerçekleştirilen BMW Isetta’nın tasarımı İtalyan tasarımcı Iso Rivolta tarafından tasarlandı. O dönem için Balon Otomobil olarak da anılan Isetta tasarım itibariyle önden açılan bir kapıya sahipti. Ayrıca daha önce böylesine küçük bir otomobilde görülmemiş yan yana iki kişinin oturabileceği genişlikte bir alan sunuyor. Dışarıdan mümkün değil diyebileceğiniz ancak içine iki kişinin rahatlıkla sığabileceği bir otomobil olduğunu tekrar vurgulayalım. BMW Isetta motor olarak da üretim amacıyla doğru orantılı olarak tek silindirli bir motora sahipti. Tek silindirli olması da yakıt tüketimi olarak çok düşük rakamları işaret ediyordu.

B M W Isetta 250
 1956’da Alman Federe Cumhuriyeti hükümeti motorlu taşıtlar yasasını değiştirdi. Bu değişimle birlikte küçük otomobil sınıflarının lisansa izin verilebilir motor hacimleri yeniden düzenlendi. Bu ayarlama BMW’yi etkileyerek Isetta 250 aracında yeniliğe gitmesine sebep oldu. Böylece BMW Ekim 1956’da Isetta Moto Coupe DeLuxe modelini tanıttı. Isetta 300 modelinde, Isetta 250’deki kubbemsi camlar yerine daha uzun, kayan yan camlar konuldu. Tek silindirli motorun silindir çapı 72 mm’ye, silindir yüksekliği ise 73 mm’ye çıkartılarak 298 cc’lik bir hacim elde edildi. Ayrıca BMW mühendisleri motorun sıkıştırma oranını da arttırarak (6,8:1’den 7,0:1’e) araca 13 beygirlik güç ve 85 km/s maksimum hız kazandırdılar.

359A9955D118F776F3907B533B4C8B7F