ÇOK GÜVENSİZ BİRİSİYİM

      Ayla abla, maddi durumum gayet iyidir ve çok iyi bir mesleğim vardır. Herkes çok güzel olduğumu söyler. Ailem de sevilen, sayılan insanlardır. Ancak benim bir sorunum vardır. Kimseye güvenim yoktur. Her an birisinden bir kazık yiyeceğim diye düşünürüm. Arkadaşlarıma karşı her an bana bir yanlış yapacaklar diye düşünürüm. En azından birine olsun güvenmeliyim ama nasıl? Evde de böyleyim. Hemen haksızlığa uğradığımı düşünüp tepki veriyorum.

      Ben bu huyum yüzünden bir erkek ile arkadaşlık kuramam. Hep içimde bir şüphe vardır. Mesela yeni, bir erkekle tanıştım ama ona nasıl güvenebileceğim? Benimle dalga mı geçecek, kandırıp cinsel açıdan kullanacak ve sonra bırakacak mı diye aklıma çok fazla düşünce gelir. Böyle olmak istemem ama ne yapabilirim bilmiyorum. Sizce bir erkeğe güvenebilmenin bir yolu var mı?

Rumuz: YALNIZ

      Güvensizliğinin temelinde hayal kırıklıkların yatıyor olabilir mi? Yüreğini açtığın insanlar, sana değil de senin verebileceklerine ilgi duyduklarında; seni değil de kariyerini veya zenginliğini hedeflediklerinde hayal kırıklığının yanında değersizlik duyguların da canlanmış olur. Taşıdığın olumlu, çekici detaylar için değil; gerçekten olduğu gibi anlaşılmayı, sevilmeyi istiyorsun ve elbette ki bu en doğal hakkın. Bunun yanında bana ilettiğin soruları gel beraber düşünelim.

      Bir insana nasıl güvenebilirim: insanların çoğu iyidir. Bazıları bencildir ve sevebilme yetenekleri kendileriyle sınırlıdır. Bu insanlar en başta ne kadar çekici görünseler de ilerleyen zamanda açık verirler. Bencil ve kendini seven insan, her şeyin kendi hakkı olduğunu düşünür çünkü.

       Bir kadın olarak, yeni tanıştığım bir erkeğe ne kadar inanmalıyım: buna ilişkinin samimiyeti karar verecektir. İnanmak veya inanmamak zorunda değilsin. Yeni tanıştığın kişiyi tanırken, kendini de tanımalısın. Bu adamdan etkilendin mi, neden? Oynuyor mu yoksa doğal durumu mu? Erkekler bazen avcı rolünü o kadar abartırlar ki, kadını yakalanması gereken bir av olarak görürler ve bütün silahlarını kuşanırlar. Duygularını ise işin içine sokmayabilirler. Bunu bilemeyiz ama kendi duygularımızı ve ilişkilerimizdeki zayıf – güçlü taraflarımızı biliriz. İşte bunlar, bizim yol göstericimiz olur. Örneğin sen, güven konusunda hassassın ve seni ikna edecek erkeğin amacı da güven sağlamak olacaktır. Oysaki ilişkilerde güven önemlidir ama daha önemli ayrıntılar vardır. Uyum gibi. Çiftin birbirine duyduğu sevgi, tutku gibi. İlişkiyi besleyen benzerlikler ve farklılıklar gibi. Bunlar önemlidir. İlişki sürmeye devam ettiğinde ise güven ihtiyacı önem kazanır. Sen en başa güveni koyarsan bunun nedeni ya hayal kırıklıkların veya önceden beslediğin ve kişiliğine sinmiş olabilecek güvensizliğindir. Eğer ikincisi ise, bu doyurucu ilişkiler kurmanı engeller. Güven ararken, “kandırılmış” gibi duyumsamana neden olur. Birinci neden için henüz çok tecrüben yok. Bu nedenle, genel anlamda da yani pek çok konuda şüpheci bir tutum içindeysen bir psikologla görüşebilirsin.

      Son sorularına gelince. Evet, bazı erkekler seks arar. Bazıları evlilik ilişkisini kariyerinde bir basamak olarak düşünür. Ama unutma, her erkek böyle değildir. Kendine güven duyarak ve kendini değerli kılmak için özündeki güzellikleri keşfederek, bir şekilde kendini severek ilişkiler dünyasına donanımlı bir şekilde adım atabilirsin. Gerektiği kadar güçlü bir ego oluşturursan, sahte kimlikler sende aradığını bulamaz.