Arkadaş bu gün anlattı, gerçi anlatmasına gerek yoktu da tutturdu yaz diye, yahu dedim bunlar bilinmeyen şeyler değil ki, herkesin başında. Her ne ise, sabah ilk defa gittiğim bir eczaneye gittim, her ay Mağusa’dan alırdım bu defa köyden alayım dedim. Eczacı ilaç kutusu üzerindeki sarı fiyat etiketini çekti çıkarmak istedi, yarısı çıkmadı, ayni etiketten buraya yapıştırdı üzerine de keçe kalemle fiyatını yazdı 490 TL, halbuki üç hafta önce 260 TL’ye almıştım Mağusa’dan. Bir Biyokadin, bir  Bepantol da aldım, birinde fiyat vardı okunmazdı, diğerinde yoktu. Toplamda 845 TL verdim dedi arkadaş.

         Reçete olayından sonra aylardır sigorta emeklisi olarak indirimden yararlanmak tarihe karıştı. Vallahi sanki da anlaşmalı oldu, yahu madem kabak sigortalıların başında patlayacaktı bu fırtınayı  koparmanın alemi yoktu. Keserdiniz ilaçta indirimi olur biterdi. Bu kadar da zarıncama hem tutuklama kelepçe, Mahkeme, Polis molis, itibarsızlık falan olmazdı, su yolunu bulurdu. Bir zamanlar parası verildiği halde elektrik sayacı elde yoktur diyerek aylarca birçok insanın elektrik sayacı takılmayan boş evlerine her ay önce 300 sonra da 500 Kilowat saat kullanırmış gibi havadan fatura edildiği  dönemdeki gibi de yapılabilirdi, hani Kurum borçta iken bir süre sonra kara geçildi açıklaması yapılması gibi, mesela dedi arkadaş.

        Gıdaya ulaşmaya gelince dedi arkadaş ve ekledi, yahu 6 ay önceden başlayan şimdi ise ilk defa 4 ay önceden başlayan ve süre sonuna kadar durmadan bütün ürünlere zamlar yapılıyor ya, işte bu 6 veya 4 aylık zamanda maaşlara artış yapılmadan yani zamların karşılığını almadan nereden bulursan bul dercesine veresiyeden geçinirken bu sürelerin sonuna kadar da ekstradan zamlar devam ederken, sürenin sonunda biriken zamlar yüzdelik üzerinden çalışana maaşlarına orantılı artış yapılırken, daha artışı almadan yeni dönemin zamları uygulanmaya başlanırken ve haliyle her zaman için pahalılığın hep gerisinden nal toplanırken, bu çalışanların yahut emeklilerin normal beslenmede sorunlar ortaya çıkar sağlığından fire verirken, üstünden bir de şifa için ilaca erişmekte zorluklarla da boğuşmaya mecbur kalırken, sosyal ve psikolojik sorunların da baş göstermesi ihtimal dahilindeyken, diğer çeşitli  sorunlarla da birleşince sonun nasıl olacağını kestirmek zor olmasa gerek. İnsanımızın stresten, diğer çeşitli sorunlardan pat küt gitmesi, sonucun nedenini belli etmiyor mu?  Hatta trafiği bile. Dedi arkadaş.